- ANJ - New Castles of the World
- Študentský parlament
- Aktivity M SČK
- SOČ - Stredoškolská odborná činnosť
- Celoštátna prehliadka SOČ
- Súťaž o Najkrajší vianočný pozdrav
- ŠUM - školský časopis
- ProVek
- Trojruža - Pavol Dobšinský
- Slávik Slovenska
- Fotosúťaž 2008
- Byť iný ako ostatní
- Imatrikulácie
- Práva dieťaťa
- Fotosúťaž 2009
- Práca detí v tvorivých dielňach Galérie umenia
- DSD - Deutsches Sprachdiplom
- Zber papiera
- Fotosúťaž 2009/10
- Svedectvo doby
- Európsky sociálny fond - Lindau
- EUCYS
- Škola priateľská k deťom
- Adventures in Missions
- Zenit v programovaní
- iBobor
- Adam Šangala v novom šate
- Aliante 2010
- Jazykový pobyt v Bath, Veľká Británia
- Svetový deň vody
- Zbierka pre ľudí s mentálnym postihnutím
- Deň Zeme - Vyčistime si Slovensko
- Veľtrh environmentálnych výučbových programov ŠIŠKA
- Beseda s Ľubošom Juríkom
- Nemecké Vianoce
- BERLÍN - poznávacie zájazdy ešte žijú
- Jazykový pobyt v Londýne, Veľká Británia
- Knižnica Antona Bernoláka v Nových Zámkoch
- Výstava fotografií študentov Momentky z prázdnin
- Vychytaj problémy svojho mesta
- Vlastné projekty našich žiakov
- Vlastné projekty
- Aktivity M SČK
- Gympel Cup - futbalový turnaj
- Šachový turnaj
- Projekt Lesefüchse
- Jarná škola MUP v písaní esejí, Praha
- Londýn 2014
- Deň otvorených dverí
- Putovný pohár náčelníka MsP
- Reprezentačný ples Gymnázia
- Radosť v očiach detí s diabetom
- súťaž o Naj časopis k filmu Krajina bez tieňa
- MY a Fyzikálny náboj 2016 Bratislava
- Best in English
- Južné Anglicko - jazykovo-poznávací pobyt
- Generácia €uro
- Olympiáda ľudských práv
- Poznaj svoje mesto
- Ruský jazyk
- Finančná olympiáda
- Biologická olympiáda
- Krst knihy
- O škole
- FOODEDUCATION.teen
- Robotika
- Mladý prekladateľ
- Ekonomická olympiáda
- ProFIIT
- Junior Internet
- Chemická olympiáda
- Dni finančného spotrebiteľa
- Podnikový hospodár
- Medzinárodný deň detí
- Jazykový kvet
Ekonomická olympiáda
Marcel Borik víťazom krajského kola Ekonomickej olympiády, do celoštátneho kola postupujú aj Ema Starzyková a Yaroslav Leshchenko
Krajské kolo Ekonomickej olympiády sa uskutočnilo 4. februára 2025 na pôde Fakulty ekonomiky a manažmentu SPU. Zúčastnilo sa ho aj našich päť žiakov:
Ema Starzyková (septima A)
Michal Slobodník (kvinta A)
Adam Flimel (sexta A)
Marcel Borik (3. B)
Yaroslav Leshchenko (oktáva A)
Zo školských kôl sa v Nitrianskom kraji do krajského kola kvalifikovalo 99 talentovaných súťažiacich. Test krajského kola sa skladal z troch otvorených a piatich uzavretých otázok, a preto jeho vyhodnotenie trvalo nejaký čas.
Naši žiaci sa v silnej konkurencii nestratili a obsadili nasledovné miesta:
1. miesto – Marcel Borik
4. miesto – Ema Starzyková
5. miesto - Yaroslav Leshchenko
13. miesto – Adam Flimel
15. miesto – Michal Slobodník
Do celoštátneho kola postupuje 50 najlepších mladých ekonómov zo Slovenska a medzi nimi aj traja naši žiaci.
Už v samotnom školskom kole Ekonomickej olympiády bola medzi našimi žiakmi silná konkurencia. Do krajského kola mohol postúpiť ten žiak, čo dosiahol hranicu 68%, avšak z každej školy mohlo postúpiť najviac 5 žiakov. Preto postúpili len tí najlepší. Do školského kola sa zapojilo 11 žiakov s nasledovnými výsledkami:
Jaroslav Leshchenko (oktáva A) – 100%
Marcel Borik (3. B) – 96%
Ema Starzyková (septima A) – 92%
Adam Flimel (sexta A) – 92%
Michal Slobodník (kvinta A) – 92%
Adrián Keleberc (kvinta A) – 88%
Zoltán Koptur (sexta A) – 88%
Gabriela Bosá (oktáva A) – 80%
Natália Szarvasová (oktáva A) – 76%
Marek Bencze (1. B) – 68%
Jakub Guľaš (sexta A) – 68%
Priemerná úspešnosť v školských kolách v Nitrianskom kraji bola 51%, priemerná úspešnosť našej školy bola 85%.
O našich mladých talentoch svedčí aj fakt, že v októbri 2024 sa Ema Starzyková, Gabriela Bosá a Adam Flimel zúčastnili Ekonomického base campu (EBC), ktorý organizuje INESS. Zaradili sa medzi 28 vybraných talentovaných študentov stredných a vysokých škôl a mladých profesionálov, ktorí absolvovali toto podujatie.
Eme, Marcelovi a Yarkovi k postupu do celoštátneho kola blahoželáme a prajeme im veľa úspechov!Najlepší v Nitrianskom kraji
V tomto školskom roku sa konal 3. ročník Ekonomickej olympiády pre základné školy. Olympiády sa môžu zúčastniť aj žiaci tercie a kvarty osemročných gymnázií. V tomto školskom roku sa do olympiády zapojilo 9340 žiakov z 345 škôl.
Našu školu reprezentovali žiaci kvarty, Viktória Gyűrösiová, Samuel Czingel a Igor Kolárik, a dosiahli fantastický úspech. Test z ekonomickej a finančnej gramotnosti v Nitrianskom kraji zvládol najlepšie Igor Kolárik a zaslúžene sa umiestnil na 1. mieste. Na 3. mieste sa umiestnila Viktória Gyűrösiová a na 5. mieste sa umiestnil Samuel Czingel.
Igor v teste dosiahol 96% úspešnosť, Viktória tiež 96% (mala o niečo horší čas) a Samuel v teste získal 92%.
Celoslovenský priemer úspešnosti v teste bol 45%.
Za prvenstvo okrem diplomu si Igor prevzal aj elektronickú čítačku kníh Bemi Cognita a Viktória knižku Bitcoinové peniaze.
K skvelému úspechu našim mladým ekonómom blahoželáme, prajeme im veľa úspechov a tešíme sa spolu s nimi.Skvelé umiestnenia našich mladých ekonómov na celoštátnom kole Ekonomickej olympiády
25. apríla 2024 sa v Hoteli Devín Bratislava uskutočnilo celoštátne kolo Ekonomickej olympiády. Medzi päťdesiatku najlepších na Slovensku sa dostali aj naši študenti, Gabriela Bosá ( septima A ), Marcel Borik ( 2. B ) a Adam Flimel ( kvinta A ). Hneď po príchode na súťaž, študenti dostali darčekovú tašku plnú prekvapení - 2 odborné ekonomické knihy v anglickom jazyku, predplatné časopisu Trend, darčekovú poukážku do kníhkupectva Martinus, zápisník, pero a brožúru, v ktorej boli predstavení všetci finalisti celoštátneho kola.
Súťaž pozostávala z dvoch častí. Prvou bol písomný test a 10 najlepších študentov na základe výsledkov testu postúpilo do ústnej časti.
Test celoslovenského finále bol zameraný na aktuálne ekonomické problémy, napríklad, aké dopady môže mať zavedenie dane z pridanej hodnoty ( DPH ) na poplatky za odbery podzemných vôd na vodárenské spoločnosti alebo poľnohospodárov; ako by mohli majitelia lyžiarskych stredísk zabrániť stratám v dôsledku teplej zimy a nedostatku snehu, alebo vypočítať, či sa oplatí zdedenú chatu opraviť a prenajímať, alebo predať a uložiť peniaze do banky. Kým študenti vypracúvali test, manažér projektu INESS Cena štátu Richard Vilkus pripravil pre pedagógov prednášku s názvom „Verejné financie v najhoršom stave v EÚ, ako z toho von?“.
Netrpezlivo sme čakali na vyhlásenie najlepšej desiatky po písomnom teste. Veľmi sme sa potešili, keď do ústnej časti postúpil Marcel Borik. V ústnej časti riešil otázku, prečo sú ceny piva a nájmy reštaurácií vyššie v centre miest než na ich okraji. Aký dopad na cenu nehnuteľnosti, v ktorej sa reštaurácia nachádza, bude mať v strednodobom horizonte pokles úrokovej miery v ekonomike.
Naši študenti sa v silnej konkurencii nestratili a dosiahli skvelé umiestnenia:
8. miesto – Marcel Borik
16. miesto – Adam Flimel
24. miesto – Gabriela Bosá
Tieto umiestnenia našich mladých ekonómov sú naozaj skvelé, pretože v tomto školskom roku sa do Ekonomickej olympiády pre stredné školy zapojilo 10 730 študentov z celého Slovenska.
Gabike, Marcelovi a Adamovi k nádhernému výsledku blahoželáme, tešíme sa spolu s nimi a želáme im veľa dobrých ekonomických rozhodnutí!Gabika, Adam a Marcel postupujú na celoštátne kolo Ekonomickej olympiády pre stredné školy
1. februára 2024 sa uskutočnilo Krajské kolo Ekonomickej olympiády. Súťaž sa uskutočnila v priestoroch Fakulty ekonomiky a manažmentu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Do krajského kola postúpili:
Adam Flimel z kvinty A
Ema Starzyková zo sexty A
Gabriela Bosá zo septimy A
Yaroslav Leshchenko zo septimy A
Marcel Borik z 2. B
Kristína Baková z oktávy A
Peter Farkaš zo 4. A
Už samotný postup našich žiakov nám urobil veľkú radosť. Ešte nikdy v histórii Ekonomickej olympiády sa našim študentom nepodarilo postúpiť do krajského kola v takom hojnom počte. Do krajského kola postúpilo 7 našich žiakov! V tomto ročníku sa do olympiády zapojilo 10 730 žiakov, a preto je postup našich mladých ekonómov mimoriadne úspešný.
V krajskom kole museli zvládnuť test, ktorý bol zložený z 5 testových a 3 otvorených otázok, v otvorených otázkach bola jedna grafická, druhá argumentačná a tretia výpočtová úloha. Na vypracovanie testu mali súťažiaci 45 minút. Netrpezlivo sme čakali na vyhodnotenie krajského kola. Keďže testy hodnotia a opravujú odborníci z oblasti ekonómie a ekonomiky a v krajskom kole v Nitrianskom kraji súťažilo 66 žiakov, tak vyhodnotenie jednotlivých testov trvá dlhšie. Čakať na výsledky sa oplatilo. Naši traja žiaci postupujú do celoštátneho kola!
Náš najmladší účastník, Adam Flimel, v krajskom kole obsadil skvelé 2. miesto.
Marcel Borik obsadil 4. miesto.
Gabriela Bosá – 6. miesto.
Yaroslav Leshchenko – 7. miesto
Kristína Baková – 10. miesto
Ema Starzyková – 20. miesto
Peter Farkaš – 43. miesto
Zo šiestich postupujúcich z krajského kola sú 3 naši žiaci! Celoštátne kolo sa uskutoční 25. 4. 2024 v Bratislave.
Našim úspešným ekonómom ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy. Adamovi, Marcelovi a Gabike blahoželáme k postupu, tešíme sa spolu s nimi a držíme palce v celoštátnom kole.Miško Slobodník najlepší v Ekonomickej olympiáde pre základné školy v Nitrianskom kraji
V tomto školskom roku sa konal 2. ročník Ekonomickej olympiády pre základné školy. Olympiády sa môžu zúčastniť aj žiaci tercie a kvarty osemročných gymnázií. V tomto školskom roku sa do olympiády zapojilo 6193 žiakov z 257 škôl. Našu školu reprezentoval žiak kvarty, Michal Slobodník, a dosiahol fantastický úspech. Test z ekonomickej a finančnej gramotnosti zvládol najlepšie zo žiakov v Nitrianskom kraji a zaslúžene sa umiestnil na 1. mieste. O Miškovom úspechu svedčí i fakt, že test absolvoval s úspešnosťou 92%. Celoslovenský priemer úspešnosti v teste bol 43%. Rovnaký výsledok v teste 92% dosiahlo aj 7 žiakov z iných škôl zo Slovenska. Miško sa spolu s nimi zaradil do najlepšej osmičky nádejných mladých ekonómov na Slovensku. Za prvenstvo okrem diplomu si prevzal aj značkové slúchadlá 1More.
K skvelému úspechu Miškovi blahoželáme, prajeme mu veľa úspechov a tešíme sa spolu s ním.Školské kolo Ekonomickej olympiády
V dňoch od 4. 12. 2023 do 15. 12. 2023 sa uskutočnilo školské kolo Ekonomickej olympiády. Ekonomická olympiáda pre stredné školy prebieha v štyroch kolách: školské (online) kolo, krajské kolo, celoslovenské finále a medzinárodné finále. V tomto školskom roku sa do školského kola olympiády zapojilo neuveriteľných 10 730 stredoškolákov, z toho aj 17 našich žiakov, ktorí dosiahli vynikajúce výsledky.
Našu školu reprezentovali Sofia Arianne Ághová (kvinta A), Adam Flimel (kvinta A), Michal Farkaš (kvinta A), Jakub Guľaš (kvinta A), Martin Halmeš (kvinta A), Zoltán Koptur (kvinta A), Samuel Salgó (sexta A), Ema Starzyková (sexta A), Gabriela Bosá (septima A), Simona Lakyová (septima A), Yaroslav Leshchenko (septima A), Kristína Baková (oktáva A), Marcel Borik (2. B), Lukáš Kuruc (2. B), Viliam Hatala (4. A), Matthias Hanuliak (4. A), a Peter Farkaš (4. A).
Do krajského kola postúpilo až 7 našich žiakov (najviac postupujúcich žiakov z jednej školy zo zúčastnených škôl v Nitrianskom kraji), čo je doteraz najlepší výsledok od začiatku olympiády.
Do krajského kola postúpili nasledovní žiaci :
Ema Starzyková (úspešnosť - 92% správnych odpovedí)
Marcel Borik (úspešnosť - 92% správnych odpovedí)
Kristína Baková (úspešnosť - 88% správnych odpovedí)
Gabriela Bosá (úspešnosť - 84% správnych odpovedí)
Peter Farkaš (úspešnosť - 84% správnych odpovedí)
Adam Flimel (úspešnosť - 80% správnych odpovedí)
Yaroslav Leshchenko (úspešnosť - 80% správnych odpovedí)
Ostatní žiaci zostali tesne pred bránami postupu.
Krajské kolo sa uskutoční 1.2.2024 na Fakulte ekonomiky a manažmentu FEM SPU v Nitre. Vynikajúce výsledky našich žiakov nás veľmi tešia, blahoželáme im k vynikajúcim výsledkom a prajeme im veľa úspechov v krajskom kole!Skvelé výsledky našich mladých ekonómov v Ekonomickej olympiáde pre základné školy
V tomto školskom roku sa uskutočnil pilotný ročník Ekonomickej olympiády pre základné školy. Súťaž v znalostiach z ekonómie a financií bola určená žiakom 8. a 9. ročníka základných škôl a žiakom nižších ročníkov viacročných gymnázií (tercia – kvarta). Do olympiády sa zapojilo 174 škôl, 4466 žiakov a priemerná úspešnosť v teste bola 46%. V Nitrianskom kraji sa do súťaže zapojilo 472 žiakov.
Do školského kola sa zapojili 4 žiaci z kvarty, ktorí dosiahli vynikajúce výsledky.
Sofia Arianne Ághová – 96% (24 správnych odpovedí z 25 úloh)
Michal Koleják – 96% (24 správnych odpovedí z 25 úloh)
Michal Farkaš – 88% (22 správnych odpovedí z 25 úloh)
Martin Halmeš – 84% (21 správnych odpovedí z 25 úloh)Najvyššiu úspešnosť – 96% dosiahlo len 5 žiakov na Slovensku a medzi nimi aj Sofia a Michal!
Na základe výsledkov školského kola bolo vytvorené poradie najúspešnejších žiakov v rámci každého kraja. Naši žiaci dosiahli nasledovné umiestnenie v Nitrianskom kraji:
2. miesto Sofia Arianne Ághová
3. miesto Michal Koleják
4. miesto Michal Farkaš
7. miesto Martin HalmešSofia Arianne Ághová a Michal Koleják získali od INESS knihu Mysli ako Freak od autorov S. D. Levitta a S. J. Dubnera.
Našim mladým ekonómom k vynikajúcemu výsledku blahoželáme a tešíme sa spolu s nimi!
Naši študenti na krajskom kole Ekonomickej olympiády pre stredné školyEkonomická olympiáda je celoslovenská a medzinárodná súťaž v znalostiach z ekonómie a financií, ktorá je určená študentom stredných škôl.
Otázky do súťaže a koncepciu Ekonomickej olympiády spoluvytvárajú ekonómovia a odborníci z inštitútu INESS, Národnej banky Slovenska, Slovenskej ekonomickej spoločnosti, Ekonomickej fakulty UMB, Ekonomickej univerzity, Inštitútu ekonomického vzdelávania (INEV) a Českej národnej banky.
V tomto školskom roku sa do Ekonomickej olympiády pre stredné školy zapojilo viac ako 10 000 študentov z celého Slovenska.
Do Ekonomickej olympiády sa zapojili aj naši študenti:
Erika Bernáthová (4. A)
Jakub Antalík (4. B)
Diana Rosivalová (4. B)
Peter Kmeť (oktáva A)
Tereza Novosadová (oktáva A)
Peter Farkaš (3. A)
Viliam Hatala (3. A)
Zuzana Mandíková (3. A)
Barbora Pásztó (3. A)
Tomáš Boťanský (3. B)
Matteo Chianese (3. B)
Kristína Baková (septima A)
Lara Pálinkásová (2. C)
Viktória Takácsová (2. C)
Bibiána Bónová (sexta A)
Gabriela Bosá (sexta A)
Simona Lakyová (sexta A)
Natália Szarvasová (sexta A)
Yaroslav Leshchenko (sexta A)
Marcel Borik (1. B)
Do krajského kola postúpili najlepší zo školského kola s nasledovnými výsledkami:
Marcel Borik (1. B) – v školskom kole získal 84%
Kristína Baková (septima A) - v školskom kole získala 80%
Peter Farkaš (3. A) – v školskom kole získal 92%
Diana Rosivalová (4. B) a Jakub Antalík (4. B) – obaja v školskom kole získali 84%
Krajské kolo sa uskutočnilo 3. 2. 2023 na Fakulte ekonomiky a manažmentu SPU v Nitre. Výsledky krajského kola boli zverejnené až 14. 4. 2023. Najlepší výsledok v teste školského kola v celom Nitrianskom kraji dosiahol Peter Farkaš (92%) a od Ing. Moniky Budzák, riaditeľky Ekonomickej olympiády, si prevzal diplom a knihu Almanach Navala Ravikanta.
Umiestnenie našich študentov v krajskom kole:
6. miesto – Kristína Baková
11. miesto – Marcel Borik a Jakub Antalík
15. miesto – Diana Rosivalová
27. miesto – Peter Farkaš
Našim študentom k dosiahnutým výsledkom blahoželáme a prajeme im veľa úspechov.
Zuzka Kečkéšová trinásta na celoštátnom kole Ekonomickej olympiádyV utorok, 3. mája, sa uskutočnilo celoštátne kolo Ekonomickej olympiády. Zúčastnilo sa ho 51 najlepších mladých ekonómov z celého Slovenska a medzi nimi aj Zuzka Kečkéšová zo 4. A triedy. Finále sa uskutočnilo v Hoteli Devín v Bratislave.
Projekt Ekonomickej olympiády na Slovensku organizuje INESS – Inštitút ekonomických a spoločenských analýz v spolupráci s českým Institutem ekonomického vzdělávání (INEV). Členmi poroty boli odborníci z akademickej obce, súkromného a neziskového sektora: Robert Chovanculiak (INESS), Richard Kališ (Slovenská ekonomická spoločnosť), Štefan Máj (Nadácia Slovenskej sporiteľne), Richard Pánek (EY Slovakia) a Martin Šuster (Sekcia Plánu obnovy, Úrad vlády SR).
Do aktuálneho ročníka Ekonomickej olympiády sa zapojilo rekordných 11 300 študentov, čo je v porovnaní s minulým rokom nárast takmer o tretinu. Do krajských kôl sa prebojovalo 540 súťažiacich a Zuzka do celoštátneho kola postúpila ako víťazka krajského kola.
Prvou časťou súťaže bol písomný test, ktorý trval 60 minút. Súťažiaci v ňom museli zvládnuť riešiť aktuálne ekonomické problémy, napríklad ako cenový strop vplýva na dopyt a ponuku potravín, ako sankcie ovplyvnia ekonomiku Ruska a EÚ a tiež počítali, ako rastúce ceny nehnuteľností ovplyvňujú poistné sumy domov a náhradu prípadnej škody.
Druhú časť súťaže tvorí ústne kolo, do ktorého postupuje 10 najlepších študentov. Zuzke prvá desiatka tesne unikla. V silnej konkurencii sa však nestratila a obsadila nádherné 13. miesto. K nádhernému úspechu Zuzke srdečne blahoželáme a prajeme jej veľa úspechov v ďalšom štúdiu.
V školskom i krajskom kole Ekonomickej olympiády sme dosiahli skvelé výsledky a dokázali sme, že naša škola aj v tomto školskom roku získala 1. miesto medzi všetkými školami v rámci Slovenskej republiky.
Všetkým našim mladým ekonómom k dosiahnutým výsledkom blahoželáme a dúfame, že svoje nadšenie pre ekonómiu budú naďalej rozvíjať.
Zuzka Kečkéšová víťazkou krajského kola Ekonomickej olympiády
V krajskom kole Ekonomickej olympiády sme dosiahli skvelé výsledky a dokázali sme, že naša škola aj v tomto školskom roku získala 1. miesto medzi všetkými školami v rámci Slovenskej republiky.
Otázky do súťaže Ekonomickej olympiády spoluvytvárajú ekonómovia a odborníci z inštitútu INESS, Národnej banky Slovenska, Slovenskej ekonomickej spoločnosti, Ekonomickej fakulty UMB, Ekonomickej univerzity, Inštitútu ekonomického vzdelávania (INEV) a Českej národnej banky.
Našu školu v krajskom kole reprezentovalo 6 študentov.
Víťazkou krajského kola sa stala Zuzana Kečkéšová (4. A), 4. miesto obsadil Jakub Antalík (3. B), 6. miesto získal Bodo Noah Schulz (septima A), na 11. mieste skončila Kristína Baková (sexta A), 16. miesto obsadil Peter Farkaš (2.A) a 24. miesto obsadila Ema Omastová (sexta A). V krajskom kole súťažilo 53 študentov stredných škôl.
Zuzka Kečkéšová postupuje do celoštátneho kola, ktoré sa bude konať 3. mája 2022 v Bratislave.
Zuzke k fantastickému úspechu blahoželáme a prajeme veľa úspechov v celoštátnom kole.
Daniel Baňár a Júlia Tyukosová víťazmi medzinárodného kola Ekonomickej olympiády
V dňoch 16. – 18. septembra sa konalo medzinárodné finále Ekonomickej olympiády. Našu školu reprezentovali Júlia Tyukosová a Daniel Baňár z oktávy A.
Slovenskú republiku reprezentovalo 5 najlepších mladých ekonómov, z toho dvaja boli z nášho gymnázia! Ekonomickej olympiády sa v školskom roku 2020/2021 zúčastnilo viac ako 30 000 stredoškolákov v rôznych krajinách i kontinentoch. Najvzdialenejšou bola Čína.
Vzhľadom na súčasnú pandemickú situáciu sa finále uskutočnilo online. Hneď v prvý deň finále, vo štvrtok 16. 9., sa uskutočnil písomný test. V teste všetci súťažiaci museli ukázať svoje schopnosti argumentovať, analyticky myslieť a zdôvodniť svoje závery.
V piatok sa uskutočnila online diskusia na tému „Ako COVID kríza ovplyvnila medzinárodný obchod a ako čeliť podobným situáciám? “. V piatok poobede boli zverejnené aj výsledky písomného testu. Z 35 účastníkov finále bolo zverejnených 10 najlepších študentov, ktorí postúpili do ústnej časti. Medzi postupujúcimi do ústneho kola boli aj Julka a Danko. Jediní zo Slovenskej republiky.
Ústne kolo súťaže desiatich finalistov sa konalo v sobotu, 18. 9. v dopoludňajších hodinách. Súťažiaci si vylosovali jednu z dvanástich otázok a svoje vedomosti obhajovali pred odbornou porotou. Písomné testovanie i ústne odpovede prebiehali v anglickom jazyku, s ktorým naši študenti nemali žiaden problém. Po zodpovedaní otázok v ústnej časti sme s napätím očakávali vyhlásenie výsledkov. Intenzívne sme našim študentom vo finále držali palce. O ich výnimočnom talente svedčia i ich výsledky v iných súťažiach, ktoré sa zameriavajú na oblasť ekonómie a ekonomiky. Po vyhlásení výsledkov sme našim študentom srdečne blahoželali. Danko sa stal víťazom medzinárodného kola Ekonomickej olympiády a Julka skončila na druhom mieste! Tretie miesto obsadil študent z Českej republiky.
„Teším sa, že som dostala možnosť zúčastniť sa medzinárodného kola a reprezentovať Slovensko. Organizácia a prostredie bolo výborné aj napriek online forme. Nadobudnuté vedomosti mi určite v budúcnosti pomôžu, aj keď stres pri ústnych odpovediach ma asi neopustí“ – povedala po vyhodnotení súťaže Júlia Tyukosová, vicevíťazka medzinárodného kola Ekonomickej olympiády 2020/2021.
Prvým, kto o úspechu slovenských študentov informoval bol INESS (Inštitút ekonomických a spoločenských analýz), ktorý je organizátorom Ekonomickej olympiády v Slovenskej republike. O víťazstve našich študentov informovali aj viaceré médiá. Niektorým, Julka a Danko poskytli rozhovory.
29. októbra to bol rozhovor s pani Dášou Omastovou, redaktorkou RTVS.
Pán riaditeľ Milan Holota, Julka a Danko poskytli rozhovor aj redaktorke Lucii Hamran Kollárovej, ktorej reportáž bola odvysielaná 26. 11 .2021 v žurnáli Rádia Regina (od 19. minúty). Rozhovor pripájame aj v plnom znení vo formáte mp3.
Julke a Dankovi k vynikajúcemu úspechu blahoželáme a tešíme sa spolu s nimi! Prajeme im veľa úspechov v súťažiach i v školskom roku 2021/2022. Sme na nich hrdí!
Poďakovanie patrí aj Mgr. Miriam Krásnej, ktorá sa študentom venovala počas celého školského roka a pripravovala ich na všetky kolá Ekonomickej olympiády a iných súťaží.
S týmto nádherným úspechom našich ekonomických talentov sa chválime až teraz, ku koncu kalendárneho roka. Zahraničného organizátora sme poprosili o zverejnenie fotiek z finále. Keďže sa finále uskutočnilo online cez ZOOM schôdzu, zahraničný partner nám poskytol screenshoty nahrávky videa. Zo zahraničia cestovali aj vecné dary pre Julku a Danka. Súčasťou balíka boli aj zlatý pohár pre víťaza a strieborný pre vicevíťazku.
Fotografie i rozhovory uverejňujeme so súhlasom INEV (Institutu ekonomického vzdělávání), RTVS a redaktoriek RTVS – pani Dáši Omastovej i Lucii Hamran Kollárovej.
Danko Baňár ako víťaz celoštátneho kola postupuje do medzinárodného kola Ekonomickej olympiádyDňa 23. júna sa v priestoroch Hotela Devín v Bratislave konalo celoštátne kolo Ekonomickej olympiády. Zišlo sa tu 50 najlepších mladých ekonómov z celého Slovenska. Tento rok sa do Ekonomickej olympiády zapojil rekordný počet stredoškolákov z celého Slovenska. Bolo ich 8500. Z našej školy sa do súťaže zapojilo 18 študentov.
Veľkú radosť nám urobili i piati z nich, ktorí v krajskom kole olympiády dosiahli vynikajúci výsledok a tešili sa z postupu do finále. Julka, Zuzka, Danko, Jakub a Dávid sa na finále veľmi tešili a usilovne sa pripravovali.
Prvou časťou celoslovenského finále bol 60-minútový test, ktorý sa skladal z 5 testových otázok a 3 otvorených otázok (jedna grafická, druhá argumentačná a tretia výpočtová). Test bol zameraný na aktuálne ekonomické dianie, verejné financie, sociálny systém, fungovanie dopytu a ponuky a medzinárodný obchod. Súťažiaci okrem iného analyzovali ponuku a dopyt na trhu krátkodobého a dlhodobého ubytovania počas pandémie, riziká súčasného dôchodkového systému na Slovensku a ich možné riešenia či nominálne výnosy a riziká investícií do nehnuteľnosti a podielového fondu. Cieľom bolo dokázať, že súťažiaci vie argumentovať ako ekonóm - v odpovedi bolo dôležité, aby sa študenti zamerali na ekonomické argumenty.
Kým študenti riešili úlohy, učitelia absolvovali prednášku s Mgr. Radovanom Ďuranom na tému „Dane, deficity a vaše platy po korone“.
Poobede nasledovala prednáška Mgr. Juraja Karpiša „Ako sporiť a investovať na strednej?“. Hoci prednáška trvala vyše 60 minút, všetkým zúčastneným sa zdalo, že ubehla veľmi rýchlo. Bola pútavá a zaujímavá. Po prednáške nasledovalo vyhlásenie desiatich najlepších študentov, ktorí postúpili do ústnej časti. Z prvej pozície postupoval Daniel Baňár, ktorý najlepšie zvládol písomnú časť. Do najlepšej desiatky postúpila aj Julka Tyukosová. Julka a Danko svoje znalosti obhajovali a argumentovali pred odbornou porotou. Jej členmi boli odborníci z akademickej obce, súkromného a neziskového sektora: Richard Kališ (Ekonomická univerzita v Bratislave), Miriama Letovanec (ekonomická analytička), Štefan Máj (Nadácia Slovenskej sporiteľne), Martin Vlachynský (INESS) a Martin Šuster (Národná banka Slovenska).
Po záverečnom hodnotení porota určila výsledné poradie všetkých desiatich finalistov Ekonomickej olympiády. Julka Tyukosová (septima A) obsadila 7. miesto a Danko Baňár (septima A) sa stal víťazom celoštátneho kola Ekonomickej olympiády! Danko ako víťaz celoštátneho kola postupuje i do medzinárodného kola, ktoré sa uskutoční v septembri.
Súťažiacim gratulovali organizátori, partneri projektu a členovia odbornej komisie. Vďaka sponzorom sa najúspešnejšia trojica finalistov mohla tešiť z hodnotných cien ako je čítačka elektronických kníh, mobilný telefón a notebook.
V päťdesiatke najlepších veľmi pekné výsledky dosiahli i Jakub Červený (4. B), ktorý obsadil 22. miesto, Zuzana Kečkéšová (3. A), ktorá obsadila 26. miesto a Dávid Horváth (4. B), ktorý sa umiestnil na 35. mieste.
K fantastickému úspechu našim študentom srdečne gratulujeme a tešíme sa spolu s nimi. Dankovi držíme palce v medzinárodnom finále!
Poďakovanie patrí i Mgr. Miriam Krásnej, ktorá sa študentom sa počas celého školského roka venovala a pripravovala ich na všetky kolá Ekonomickej olympiády.
Krajské kolo Ekonomickej olympiády
V tomto školskom roku sa konal 3. ročník Ekonomickej olympiády, ktorú organizačne a odborne garantuje INESS – Inštitút ekonomických a spoločenských analýz. Ekonomická olympiáda je celoslovenská súťaž v znalostiach z ekonómie a financií, ktorá je určená študentom stredných škôl. Svojím poňatím prispieva k ďalšiemu rozvoju kľúčových schopností a znalostí študentov v tomto odbore. Otázky do súťaže a koncepciu Ekonomickej olympiády spoluvytvárajú ekonómovia a odborníci z inštitútu INESS, Národnej banky Slovenska, Slovenskej ekonomickej spoločnosti, Ekonomickej fakulty UMB, Ekonomickej univerzity, Inštitútu ekonomického vzdelávania (INEV) a Českej národnej banky.Do olympiády sa v tomto školskom roku zapojilo 6500 študentov z celého Slovenska. V Nitrianskom kraji sa zapojilo 634 študentov a 18 stredných škôl.
Do školského kola sa zapojilo 13 študentov našej školy, z toho 8 z nich postúpilo do Krajského kola, ktoré sa uskutočnilo 14. 2. 2020 v priestoroch Fakulty ekonomiky a manažmentu SPU v Nitre.
V priebehu marca boli zverejnené výsledky krajského kola. V konkurencii 76 súťažiacich sa naši študenti nestratili a obsadili nasledovné miesta:
9. miesto - Silvia Rozsnyóová z oktávy A
13. miesto - Júlia Tyukosová zo sexty A
19. miesto - Dávid Horváth z 3. B
21. miesto - Daniel Baňár zo sexty A
26. miesto - Anita Šupalová z 3. A
32. miesto – Viktória Pintérová z 3. A
33. miesto - Ema Švarcová z 3. A
41. miesto - Martina Nguyen Thi Thu Trang z oktávy AHoci nám celoslovenské finále tesne ušlo, potešilo nás, že Gymnázium v Nových Zámkoch, získalo ocenenie za najlepší priemerný výsledok (79%) študentov v školskom kole z celého Nitrianskeho kraja. Cenu, 3 kusy svetovo uznávanej učebnice Ekonómie v 31 hodinách, odovzdala Ing. Monika Budzák, programová manažérka a analytička INESS.
Darina Šukolová ôsma v celoslovenskom finále Ekonomickej olympiády
25. 4. 2019 sa v Aule Ekonomickej univerzity v Bratislave konalo celoslovenské finále Ekonomickej olympiády. Našu školu úspešne reprezentovala študentka 4. B triedy Darina Šukolová, ktorá v silnej konkurencii obsadila 8. miesto a postupuje do medzinárodného kola súťaže.
V tomto školskom roku sa Ekonomickej olympiády zúčastnilo 5285 súťažiacich z celého Slovenska. Do krajských kôl postúpilo 438 študentov a do celoslovenského finále najlepších 50 študentov.
Študenti vo finále píšu test, v ktorom musia preukázať svoj všeobecný prehľad z ekonomickej teórie a histórie, analytické a argumentačné schopnosti i zručnosti z finančnej gramotnosti. Najlepší desiati postúpia do ústneho kola, kde svoje vedomosti obhajujú pred odbornou porotou.
Program celoslovenského finále bol mimoriadne zaujímavý a pútavý . Celý deň nás sprevádzal moderátor finále Mgr. Radovan Ďurana – analytik INESS. Kým študenti písali test, ich učitelia absolvovali prednášku Cena štátu.
Finále nebolo iba o písaní testov, či hodnotení vedomostí. Študenti absolvovali zábavný ekonomický kvíz a networking s Ing. Martinom Vlachynským a Ing. Róbertom Chovanculiakom, Ph.D. z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS). Krstila sa i medzinárodne oceňovaná učebnica ekonómie pre študentov stredných škôl Ekonómia v 31 hodinách. Krstným otcom učebnice bol Ivan Mikloš, bývalý minister financií SR. Po krste nasledovala panelová diskusia „Ako Slováci (ne)investujú?“ s doc. JUDr. Ing. Jánom Šebom (Ekonomická fakulta Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici), analytikom Mgr. Jurajom Karpišom (INESS), generálnou riaditeľkou Slovenskej asociácie poisťovní JUDr. Jozefínou Žákovou a Radovanom Sukupom (SLOVCA - Slovak Venture Capital and Private Equity Association).
Darinke k úspechu blahoželáme a budeme jej držať palce v medzinárodnom kole.
Darina Šukolová postupuje do celoslovenského finále Ekonomickej olympiádyV tomto školskom roku sa koná už 2. ročník Ekonomickej olympiády. Ekonomická olympiáda je celorepubliková súťaž v znalostiach z ekonómie a financií, ktorá je určená študentom stredných škôl. Školské kolo tejto súťaže sa konalo 11. 12. 2018 a z našich študentov do krajského kola postúpili Darina Šukolová (4. B), Natália Liková (VII.A), Martina Trang Nguyen Thi Thu (VII.A), Silvia Rozsnyóová (VII.A), Martin Kliský (4. A), Tomáš Slamenka (4. C), Dominik Málnasi (4.C) a Lukáš Košťál (VIII. A).
Krajské kolo sa konalo 4. 2. 2019 v priestoroch Fakulty ekonomiky a manažmentu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Zúčastnilo sa ho 41 študentov. Do celoslovenského finále postupujú štyria najlepší súťažiaci z Nitrianskeho kraja.
Študentka Darina Šukolová obsadila 2. miesto a postupuje do celoslovenského finále, ktoré sa uskutoční 25. 4. 2019 v aule Ekonomickej univerzity v Bratislave.
Naši ostatní študenti obsadili nasledovné miesta:
5. miesto Martin Kliský
11. miesto Tomáš Slamenka
14. miesto Martina Trang Nguyen Thi Thu
23. miesto Lukáš Košťál
25. miesto Silvia Rozsnyóová
27. miesto Dominik Málnási
38. miesto Natália Liková
Radka Farkašová a Tomáš Slamenka na celoslovenskom finále Ekonomickej olympiády.
V priestoroch Ekonomickej univerzity v Bratislave sa 26. apríla 2018 konalo celoslovenské finále vôbec prvej Ekonomickej olympiády pre stredoškolákov, ktorú organizuje INESS – Inštitút ekonomických a spoločenských analýz, v spolupráci s českým Institutem ekonomického vzdělávání (INEV).
Záverečnému finále súťaže predchádzali školské kolá, do ktorých sa zapojilo viac ako 4000 študentov zo 150 stredných škôl. Nasledovali krajské kolá, z ktorých vzišli 50 finalisti zo všetkých regiónov Slovenska. V písomnom teste celoslovenského finále mali súťažiaci preukázať svoj všeobecný prehľad z ekonomickej teórie a histórie, analytické a argumentačné schopnosti a v neposlednom rade aj zručnosti z finančnej gramotnosti.
Z Nitrianskeho kraja do finále postúpilo 5 najlepších študentov, medzi nimi boli naši dvaja študenti Radka Farkašová (4. A) a Tomáš Slamenka (3. C). Hoci Radka a Tomáš nevybojovali medailové pozície, získali cenné skúsenosti a motiváciu do ďalšej práce.
fotoalbum
Radka Farkašová a Tomáš Slamenka postupujú do celoštátneho kola Ekonomickej olympiády.V tomto školskom roku sa koná 1. ročník Ekonomickej olympiády. Ekonomická olympiáda je celorepubliková súťaž v znalostiach z ekonómie a financií, ktorá je určená študentom stredných škôl. Školské kolo tejto súťaže sa konalo 18. 1. 2018 a z našich študentov do krajského kola postúpili Radka Farkašová (4. A), Martin Kliský (3. A), Tomáš Slamenka (3. C) a Lukáš Košťál (7. A).
Krajské kolo sa konalo 5. 2. 2018 v priestoroch Fakulty ekonomiky a manažmentu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Zúčastnilo sa ho 38 študentov z celkového počtu 207, ktorí absolvovali školské kolo v Nitrianskom kraji. Víťazom krajského kola sa stala študentka našej školy Radka Farkašová a z tretieho miesta postupuje Tomáš Slamenka. Celoslovenské finále sa uskutoční 26. 4. 2018 v aule Ekonomickej univerzity v Bratislave.