- ANJ - New Castles of the World
- Študentský parlament
- Aktivity M SČK
- SOČ - Stredoškolská odborná činnosť
- Celoštátna prehliadka SOČ
- Súťaž o Najkrajší vianočný pozdrav
- ŠUM - školský časopis
- ProVek
- Trojruža - Pavol Dobšinský
- Slávik Slovenska
- Fotosúťaž 2008
- Byť iný ako ostatní
- Imatrikulácie
- Práva dieťaťa
- Fotosúťaž 2009
- Práca detí v tvorivých dielňach Galérie umenia
- DSD - Deutsches Sprachdiplom
- Zber papiera
- Fotosúťaž 2009/10
- Svedectvo doby
- Európsky sociálny fond - Lindau
- EUCYS
- Škola priateľská k deťom
- Adventures in Missions
- Zenit v programovaní
- iBobor
- Adam Šangala v novom šate
- Aliante 2010
- Jazykový pobyt v Bath, Veľká Británia
- Svetový deň vody
- Zbierka pre ľudí s mentálnym postihnutím
- Deň Zeme - Vyčistime si Slovensko
- Veľtrh environmentálnych výučbových programov ŠIŠKA
- Beseda s Ľubošom Juríkom
- Nemecké Vianoce
- BERLÍN - poznávacie zájazdy ešte žijú
- Jazykový pobyt v Londýne, Veľká Británia
- Knižnica Antona Bernoláka v Nových Zámkoch
- Výstava fotografií študentov Momentky z prázdnin
- Vychytaj problémy svojho mesta
- Vlastné projekty našich žiakov
- Vlastné projekty
- Aktivity M SČK
- Gympel Cup - futbalový turnaj
- Šachový turnaj
- Projekt Lesefüchse
- Jarná škola MUP v písaní esejí, Praha
- Londýn 2014
- Deň otvorených dverí
- Putovný pohár náčelníka MsP
- Reprezentačný ples Gymnázia
- Radosť v očiach detí s diabetom
- súťaž o Naj časopis k filmu Krajina bez tieňa
- MY a Fyzikálny náboj 2016 Bratislava
- Best in English
- Južné Anglicko - jazykovo-poznávací pobyt
- Generácia €uro
- Olympiáda ľudských práv
- Poznaj svoje mesto
- Ruský jazyk
- Finančná olympiáda
- Biologická olympiáda
- Krst knihy
- O škole
- FOODEDUCATION.teen
- Robotika
- Mladý prekladateľ
- Ekonomická olympiáda
- ProFIIT
- Junior Internet
- Chemická olympiáda
- Dni finančného spotrebiteľa
- Podnikový hospodár
- Medzinárodný deň detí
- Jazykový kvet
Projekt Lesefüchse
VEĽKÉ FINÁLE SÚŤAŽE LESEFÜCHSE
Dňa 25. apríla 2014 si zopár žiakov gymnázia vyšlo na „výlet“ do Bratislavy. V tento deň sa v Kongresovom a vzdelávacom centre uskutočnilo európske kolo súťaže Lesefüchse. Pre ozrejmenie pravidiel: Do zapojených škôl sú zaslané 4 nemecké knihy, ktoré by súťažiaci mali prečítať do začatia súťaže. Priamo na súťaži účastníci spolu diskutujú o týchto knihách – propagujú tú, ktorá sa im najviac páčila a vyvracajú argumenty tých, ktorým sa páčila iná. Víťazom je samozrejme ten, kto najlepšie argumentuje.
Skôr ako sa začala samotná súťaž, vystúpili naši gymnazisti s nacvičenou nemeckou scénkou (podrobnejšie je opísaná v nasledujúcom článku).
Následne sa predstavili súťažiaci zo šiestich krajín – z Gruzínska, Maďarska, Slovenska a z pobaltských štátov Slovensko reprezentoval Košičan Jozef Širotňák, ktorý mal veľkú výhodu reči, pretože 8 rokov žil v Nemecku a 2 vo Švajčiarsku. Moderátorkou bola naša lektorka Katja Zimmermannm, ktorá vyzvala účastníkov prerozprávať obsah svojej obľúbenej knihy. Potom súťažiaci spolu hodinu diskutovali o kladoch a záporoch štyroch kníh. Po dlhom boji prvé miesto nakoniec obsadilo naše Slovensko!
Tento rok boli v súťaži nasledovné knihy: Der Katertag od Reginy Dürig, Es was einmal Indianerland od Nilsa Mohla, Zivildienstroman od Christiana Bartela a Der Märchenerzähler od Antonie Michaelis. Osobne sa mi najviac páčila kniha Der Märchenerzähler. Ide o príbeh dvoch maturantov – Anny a Abela, ktorí sa zamilujú. Anna však netuší, čo je Abel zač. Dozvedá sa to z rozprávky na pokračovanie, ktorú Abel rozpráva jej a svojej sestre. Samozrejme si rozprávkovú nápoveď musí spojiť s realitou. Táto kniha v slovenčine nevyšla, ale vrelo ju odporúčam všetkým, čo vedia alebo sa učia po nemecky. Môžete si ju požičať v nemeckej knižnici (v prístavbe). Ak si chcete pozrieť trailer ku knihe, nájdete ho tu (kniha bude pravdepodobne sfilmovaná): http://www.youtube.com/watch?v=3wVZvgtEt9E
Andrea Kališová, 3.B
GYMNÁZIUM NA MEDZINÁRODNEJ SÚŤAŽI
Dňa 25. apríla 2014 sa v Bratislave uskutočnilo európske kolo súťaže Lesefüchse, ktorého sa zúčastnili aj žiaci nášho gymnázia. K celkovému priebehu súťaže prispeli kultúrnou vložkou, ktorú im počas vyučovania pomáhal nacvičiť Marek Lupták.
Scénka s názvom „Ein Mensch vor dem Gericht der Tiere“ (Človek pred súdom zvierat) trvala celkovo 12 minút. Zvieratká v nej súdia človeka, čo im vykonal. Niektoré ho majú radi, iné zas menej.
V hre účinkovalo mnoho „hercov“ z prímy, tercie a kvarty. V roli sudcu vystupoval kráľ zvierat – lev, ktorého stvárňoval Bohdan Jóža, protikladné strany obhajovali dvaja právnici – Viktória Kubicsková ako líška a Lukáš Košťál ako mačka. Zvieratká, ktoré stáli na strane ľudí, boli Theodor Horváth ako pes, Petra Halmešová ako myš, Karolína Pšenáková ako bocian a Šimon Vykoukal ako žralok. Ďalšími účinkujúcimi boli Alexandra Kunčáková ako prasiatko, Monika Tóthová ako žaba, Adriana Drgová ako had, Elena Vitteková ako sliepka a ako jediná sa v dvojrole predstavila Diana Rosová, ktorá bola ježkom a slimákom. Tieto zvieratká boli proti ľuďom. V hre vystupovala aj pani lektorka Katja Zimmermann, ktorá hrala človeka, teda obvineného.
Na vytvorení celej scénky sa podieľali pani profesorka Rosová, pani profesorka Pekariková a pani profesorka Jóžová. Vizážistkami boli dievčatá z 2.C, 3.C a z oktávy B.
Predstavenie malo úspech, účinkujúci obohatení o hereckú skúsenosť v cudzom jazyku zožali veľký aplauz.
Andrea Kališová, 3.B