Vnútorná smernica klasifikácie a hodnotenia žiakov
Vnútorná smernica klasifikácie a hodnotenia žiakov
Názov školy (IČO): Gymnázium M. R. Štefánika Nové Zámky
Adresa školy: M. R. Štefánika 16, 940 61 Nové Zámky
Názov smernice: Smernica klasifikácie a hodnotenia žiakov
Platnosť od: 1. septembra 2021
Schválil: riaditeľ školyVnútornú smernicu hodnotenie a klasifikácie žiakov Gymnázia M. R. Štefánika v Nových Zámkoch vydáva riaditeľ školy v súlade so zákonom 245/2008 (školský zákon) a na základe Metodického pokynu č.21/2011 MŠ SR na hodnotenie a klasifikáciu žiakov stredných škôl.
Metodický pokyn upravuje postup hodnotenia a klasifikácie žiakov stredných škôl v Slovenskej republike, ktorý sa vykonáva v procese výchovy a vzdelávania v súlade so zákonom č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 462/2008 Z. z. a zákonom č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
I. Hodnotenie a klasifikácia vzdelávacích výsledkov žiakov
(1) Hodnotenie žiaka sa v rámci vzdelávania vykonáva podľa úrovne dosiahnutých výsledkov klasifikáciou
(2) Prospech žiaka v jednotlivých vyučovacích predmetoch sa klasifikuje týmito stupňami:
1 – výborný, 2 – chválitebný, 3 – dobrý, 4 – dostatočný a 5 – nedostatočný.
(3) Na základe rozhodnutia pedagogickej rady a v súlade s ŠKVP sa klasifikujú všetky povinné predmety a povinne voliteľné predmety. Neklasifikujú sa nepovinné predmety, etika a náboženstvo. Triedny učiteľ oznámi žiakom v deň začiatku školského roka, ktoré predmety sa klasifikujú a ktoré neklasifikujú podľa rozhodnutia pedagogickej rady pre aktuálny školský rok.
(4) V predmetoch, ktoré sa neklasifikujú, sa v katalógovom liste žiaka a na vysvedčení žiaka uvedie „absolvoval/absolvovala“ alebo „neabsolvoval/neabsolvovala“ v súlade so školským vzdelávacím programom.
(5) Zákonných zástupcov žiaka informuje priebežne o prospechu a správaní žiaka triedny učiteľ a učitelia jednotlivých predmetov. V prípade výrazného zhoršenia prospechu alebo správania informuje zákonných zástupcov žiaka riaditeľ školy písomne.
(6) Vo výchovno-vzdelávacom procese sa vykonáva priebežná a súhrnná klasifikácia žiaka. Priebežná klasifikácia sa uplatňuje pri hodnotení čiastkových výsledkov a prejavov žiaka. Súhrnná klasifikácia sa vykonáva na konci každého polroka.
Priebežná klasifikácia sa eviduje v elektronickej žiackej knižke, ku ktorej má každý zákonný zástupca prístupový kód.
Vyučujúci oznámi žiakovi známku z ústnej skúšky okamžite po skončení odpovede a zapíše ju do elektronickej žiackej knižky v deň konania skúšky. Známku z písomnej skúšky mu oznámi a zapíše najneskôr do dvoch týždňov po jej konaní. Termín konania písomnej skúšky oznámi vyučujúci žiakom v dostatočnom predstihu, podľa obsahovej náročnosti skúšky.
V prípade, že písomná skúška je rozvrhnutá na celú vyučovaciu hodinu, musia jednotliví vyučujúci prostredníctvom plánovania písomných skúšok v ETK dbať na psycho-hygienu a žiakom prideliť len jednu takúto písomnú skúšku na deň.
Výsledný stupeň prospechu žiaka vo vyučovacom predmete určí vyučujúci daného predmetu.
(7) Pri určovaní stupňa prospechu v jednotlivých predmetoch na konci klasifikačného obdobia sa hodnotí kvalita práce a učebné výsledky, ktoré žiak dosiahol počas celého klasifikačného obdobia. Stupeň prospechu sa neurčuje len na základe priemeru známok získaných v danom klasifikačnom období, prihliada sa na dôležitosť a váhu jednotlivých známok a na systematickosť v práci žiaka.
(8) Minimálny počet známok v každom polroku v jednotlivých predmetoch podľa hodinovej dotácie:
1 hod/týždenne - 2 známky
2 hod/týždenne - 3 známky
3 hod/týždenne - 4 známky
4 a viac hod/týždenne - 5 známok
II. Hodnotenie a klasifikácia správania
(1) Klasifikáciu správania žiaka navrhuje triedny učiteľ po prerokovaní s učiteľmi a schvaľuje riaditeľ po prerokovaní v pedagogickej rade.
(2) Pri hodnotení a klasifikácii správania žiaka sa zohľadňuje plnenie ustanovení školského poriadku a ďalších vnútorných predpisov školy a dodržiavanie stanovených pravidiel správania, ľudských práv a práv dieťaťa, dodržiavanie mravných zásad správania sa v škole a na verejnosti počas aktivít súvisiacich so štúdiom na gymnáziu. Pri klasifikácii správania sa v jednotlivých prípadoch prihliada na zdravotný stav žiaka.
(3) Stupňom 1 – veľmi dobré sa žiak klasifikuje, ak dodržiava ustanovenia školského poriadku a ďalších vnútorných predpisov školy a riadi sa nimi.
(4) Stupňom 2 – uspokojivé sa žiak klasifikuje, ak jeho správanie nie je celkom v súlade s ustanoveniami školského poriadku, dopustí sa závažnejšieho priestupku alebo sa opakovane dopúšťa menej závažných priestupkov voči ustanoveniu školského poriadku.
(5) Stupňom 3 – menej uspokojivé sa žiak klasifikuje, ak sa dopustí závažného priestupku voči školskému poriadku a voči ďalším vnútorným predpisom školy alebo sa aj po udelení druhého stupňa klasifikácie správania dopúšťa závažnejších priestupkov voči morálnym zásadám a pravidlám spolunažívania, porušuje ľudské práva spolužiakov, pedagogických zamestnancov alebo ďalších osôb.
(6) Stupňom 4 – neuspokojivé sa žiak klasifikuje, ak jeho správanie je v rozpore s ustanoveniami školského poriadku a s ustanoveniami ďalších vnútorných predpisov školy, s právnymi a etickými normami spoločnosti, výrazne porušuje ľudské práva spolužiakov, pedagogických zamestnancov alebo ďalších osôb. Dopustí sa závažných previnení, ktorými vážne ohrozuje výchovu ostatných žiakov. Zámerne narúša činnosť žiackeho kolektívu.
(7) Klasifikácia správania žiaka sa zaznamenáva do katalógového listu žiaka.
(8) Na posilnenie disciplíny, za menej závažné, závažnejšie alebo opakované previnenia voči školskému poriadku, zásadám spolunažívania, ľudským právam, mravným normám spoločnosti alebo ak žiak narúša činnosť kolektívu, možno žiakovi uložiť napomenutie alebo pokarhanie nasledovne:
a) napomenutie od triedneho učiteľa,
b) pokarhanie od triedneho učiteľa,
c) pokarhanie od riaditeľa.
(9) Žiakovi možno uložiť za závažné alebo opakované previnenia voči školskému poriadku, zásadám spolunažívania, ľudským právam alebo mravným normám spoločnosti
a) podmienečné vylúčenie,
b) vylúčenie.
(10) Za vzorné správanie, vzorné plnenie povinností, mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy, dlhodobú svedomitú prácu, výrazne prosociálne správanie, ktoré pozitívne ovplyvňuje sociálnu klímu v triede a v škole a záslužný alebo statočný čin môže byť žiakovi udelená pochvala alebo iné ocenenie.
III. Celkové hodnotenie
Celkové hodnotenie žiaka na konci 1. a 2. polroku tvorí súhrn klasifikácie z jednotlivých predmetov a klasifikácie správania.
IV. Komisionálne skúšky
Žiak gymnázia sa klasifikuje podľa výsledkov komisionálnej skúšky, ak
• ho nebolo možne klasifikovať pre nedostatok známok
• robí rozdielové skúšky
• študuje podľa individuálneho učebného plánu
• robí opravné skúšky
• odvolal sa voči známke
• komisionálnu skúšku nariadi riaditeľ školy
(1) Ak nie je možné žiaka vyskúšať a klasifikovať v prvom polroku , žiak sa neklasifikuje. Riaditeľ školy mu nariadi komisionálne skúšky tak, aby jeho klasifikácia za 1. polrok mohla byť uzavretá najneskôr 2 mesiace po ukončení klasifikačného obdobia.
(2) Ak nie je možné žiaka vyskúšať a klasifikovať v druhom polroku, riaditeľ školy mu nariadi komisionálne skúšky tak, aby jeho klasifikácia za 2. polrok mohla byť uzavretá najneskôr do konca augusta.
(3) Žiak, ktorý sa bez závažných dôvodov nezúčastní komisionálnej skúšky a neospravedlní sa sám alebo prostredníctvom svojho zákonného zástupcu najneskôr v deň konania skúšky sa klasifikuje z vyučovacieho predmetu, z ktorého mal vykonať komisionálnu skúšku stupňom prospechu nedostatočný.
Ak sa skúšky nezúčastní z vážnych dôvodov a ospravedlní sa sám alebo prostredníctvom svojho zákonného zástupcu najneskôr v deň konania skúšky, môže mu riaditeľ školy určiť náhradný termín na vykonanie skúšky.
(4) Výsledok komisionálnej skúšky, ktorý vyhlási predseda komisie verejne v deň konania skúšky je pre klasifikáciu žiaka konečný.
(5) Ak má žiak alebo jeho zákonný zástupca pochybnosti o správnosti klasifikácie v jednotlivých predmetoch prvého a druhého polroka môže do troch pracovných dní odo dňa získania výpisu klasifikácie prospechu a správania žiaka za prvý polrok alebo do troch pracovných dní odo dňa vydania vysvedčenia požiadať riaditeľa školy o preskúšanie formou komisionálnej skúšky.
(6) Ak bol žiak klasifikovaný na vysvedčení za 2.polrok najviac dvoma známkami nedostatočný, môže on alebo jeho zákonný zástupca požiadať riaditeľa školy o opravné komisionálne skúšky.
(7) Ak však bol žiak klasifikovaný na vysvedčení za 2.polrok najviac troma známkami nedostatočný, môže on alebo jeho zákonný zástupca požiadať riaditeľa školy len o opakovanie ročníka.
Účinnosť
Vnútorná smernica o klasifikácii a hodnotení žiakov Gymnázia M. R. Štefánika nadobudla účinnosť po schválení pedagogickou radou a riaditeľom školy.
Prílohy
Č. 1 Klasifikácia v predmetoch vzdelávacej oblasti jazyk a komunikácia (SJL,cudzie jazyky)
Slovenský jazyk a literatúra
Anglický jazyk
Nemecký jazyk
Španielsky jazyk
Ruský jazyk
Kritériá hodnotenia pre všetky cudzie jazykyČ. 2 Klasifikácia v predmetoch vzdelávacej oblasti človek a spoločnosť (DEJ,GEO,OBN)
Dejepis
Geografia
Občianska náuka
Finančná gramotnosťČ. 3 Klasifikácia v predmetoch vzdelávacej oblasti človek a príroda (FYZ,CHE,BIO)
Fyzika
Chémia
BiológiaČ. 4 Klasifikácia v predmetoch vzdelávacej oblasti matematika a práca s informáciami (MAT,INF)
Matematika
InformatikaČ. 5 Klasifikácia v predmetoch vzdelávacej oblasti umenie a kultúra (UMK, VV,HV)
Umenie a kultúra, výtvarná výchova, hudobná výchovaČ. 6 Klasifikácia v predmetoch vzdelávacej oblasti človek a hodnoty (ETK,NAV)
Etická a náboženská výchovaČ. 7 Klasifikácia v predmetoch vzdelávacej oblasti zdravie a pohyb (TŠV)
Telesná a športová výchova