Aktivity

Robotika

Sme Majstri sveta!

Tím - Dračí jazdci - z nášho gymnázia v zložení: Roman Imrich Višňovský, Norbert Széll, Barbora Bardoňová, Štefan Čomor a Michal Tuchyňa priniesol na Slovensko titul

svetového šampióna.

Prvenstvo získali na tohtoročných Majstrovstvách sveta v robotike - RoboCup Junior  – v kanadskom Montreale. Už v tomto mladom veku porazili súperov do veku 19 rokov -v kategórii OnStage ADVANCE SuperTeam.

Ďakujeme všetkým, ktorí nás podporili a držali nám palce!

fotoalbumISTROBOT 2018.

Dňa 14. apríla sa v Bratislave – na pôde Fakulty elektrotechniky a informatiky STU uskutočnila súťaž v stavbe a programovaní robotov - ISTROBOT 2018.

Naše gymnázium na tejto súťaži reprezentovali dva tímy v kategóriách: Robotí šprint a Freestyle.

Šprintujúceho robota Samyho naprogramovali Johanka Vrzáková z 1. C a Lucka Makaiová zo sexty A.

V kategórii Freestyle nás s robotickým drakom reprezentovali Dračí jazdci Michal Tuchyňa, Roman Višňovský, Norbert Széll, Štefan Čomor a Barborka Bardoňová - všetci zo sekundy A.

V tejto súťaži sa súťaží bez vekového obmedzenia a preto nás veľmi teší, že v medzinárodnej konkurencii študentov odborných stredných a vysokých škôl dračí jazdci s drakom „vyleteli“ až na vrchol a obsadili neuveriteľné - 1. miesto.

fotoalbum
 Študenti novozámockého Gymnázia – Majstri Slovenska v robotike.

V dňoch 28. februára – 2. marca 2018 sa pod záštitou Ministerstva školstva a vedy SR v Martine uskutočnili medzinárodné Majstrovstvá Slovenska v robotike pre žiakov základných a stredných škôl – RoboCup junior 2018.
Súťaž RoboCup má svoje národné súťaže vo všetkých štátoch sveta. Vznikla ako otvorená výzva pre robotikov – skonštruovať roboty tak, aby porazili vo futbale ľudský tím, postavený z najlepších futbalistov planéty.
Na tejto najväčšej robotickej súťaži – mesto Nové Zámky a Gymnázium Nové Zámky – reprezentoval tím Dračí jazdci. Naši študenti tam súťažili s robotickým drakom, ktorého ste mohli vidieť aj na Dni otvorených dverí nášho gymnázia. Súťažili v kategórii OnStage – Advanced. Táto kategória v sebe spája nielen robotický, ale aj umelecký aspekt. Roboty a ľudí v nej nespája športový výkon, ale umelecké predstavenie na scéne – s vizuálnou podporou na premietacom plátne. Keďže robotický drak sa porote na súťaži páčil, náš tím v zložení Barborka Bardoňová, Roman Višňovský, Štefan Čomor, Norbert Széll a Michal Tuchyňa s obrovským náskokom získal 1. miesto pred druhým tímom zo Slovinska. Pre Gymnázium v Nových Zámkoch tak zároveň získal nomináciu do reprezentácie Slovenska na Majstrovstvá sveta v robotike 2018, ktoré sa uskutočnia v dňoch 17.-24. júna 2018 v kanadskom Montreale.... taká normálna hodina Informatiky

Robotika, programovanie aplikácií. Práca na projekte realizovaná v skupinách s praktickou prezentáciou výsledku vlastnej práce.
Projektové vyučovanie, skupinové a zážitkové vyučovanie...

Aj takto by sme mohli popísať atmosféru na hodinách Informatiky. Ale to by sme iba použili umelé pojmy na opis normálnej činnosti našich šikovných detí na vyučovacích hodinách. V tomto prípade detí zo sekundy A.
Pritom príbeh týchto hodín začal celkom banálne. To sa rodičia detí z našej školy dohodli a venovali časť peňazí z príspevku ZRPG na zakúpenie základného setu robotickej stavebnice LEGO. Začo im samozrejme touto cestou ešte raz ďakujeme.
Túto stavebnicu sme „mierne“ dizajnovo upravili na našu verziu Batmobilu a nakódovali aplikáciu pre mobilné telefóny. Pomocou tejto aplikácie ovládame toto robotické autíčko a momentálne chystáme prvú Grand prix Gymnázia v Nových Zámkoch. S deckami budeme v praxi skúšať citlivosť a presnosť ovládania nášho robota na dráhe pripravenej špeciálne na tento účel. Áno, aj toto zvládli naše decká...

Či sa dielo podarilo a ako to na hodinách Informatiky vyzeralo, hovoria zábery uverejnené vo fotoalbume.Robotický deň

Všade okolo nás rezonuje téma – robotika. Patrí jej budúcnosť a život bez nej si už asi nevieme predstaviť. Preto sa dňa 26. októbra 2017 v priestoroch nášho gymnázia uskutočnil historicky prvý (oficiálny) robotický deň.
Študentom sekundy A poskytol priestor, čas, poznatky a prostriedky potrebné na stavbu ich robota.
Na hodinách Informatiky síce vnikajú do tajov 3D modelovania, ale až teraz museli svoje schopnosti spojiť s presným meraním na desatinu milimetra. Posuvné meradlo z hodín Fyziky zrazu zmenilo štatút učebnej pomôcky na vec nevyhnutnú v reálnom svete.
A ako preniesť rozmery na model s ich prepočítaním – vedomosti z Matematiky sa nám zišli ako soľ. Snáď iba Alina nás trocha vystrašila, lebo jej model mal veľkosť niekoľko metrov.
Námet na grafické spracovanie hľadala Barborka (dračia princezná) na gúgli a iba znalosti z Anglického jazyka jej umožnili „nestratiť sa“ vo vesmíre tvarov a námetov.
A z hodín Umenia a kultúry si priniesla presné oko a pevnú ruku. 3D pero potom používala s ľahkosťou, ktorá chalanov tak prekvapila.
Bez elektroniky by sme iba ťažko našim robotom vdýchli život. Preto sme si ako výpomoc zavolali účastníkov Seminára z Informatiky. Nejaké to Arduino, skrutkovač , motorčeky ..... a pomocou káblikov je elektrický obvod zapojený. Už len pár inštrukcií v C-éčku a elektrický obvod zrazu žije svojim životom.
Aby sme tento deň mohli zrealizovať v takejto forme, treba sa poďakovať Samovi, že nezabudol priniesť súčiastky,na ktoré tak dlho zabúdal...
Denisovi (japoncovi), Andrejovi (vašovi), Adamovi a Mišovi, že pevnou rukou viedli ruky malých „spoluštudentov“ Miša, Norbiho, Pištu a Romana...
... a v neposlednom rade ďakujeme Klaudike, že nám deň skrášľovala svojimi smajlíkmi...
(snáď mi tú premenu na robot-woman prepáči...)

fotoalbum

Novinky

Kontakt

 • Gymnázium Nové Zámky
  M. R. Štefánika 16
  940 61 Nové Zámky
 • 035/6420 403 - riaditeľ školy [Milan Holota]
  035/6401 977, 0950751193 - zástupca riaditeľa školy [PhDr. Gabriel Kovács]
  035/6406 800 - zástupca riaditeľa školy [Mgr. Anna Balušková]
  035/6400 086 - vedúca ekonomického oddelenia [Ing. Viera Simičová]
  035/6420 404 - sekretariát
  035/6406 804 - zborovňa
  035/6400 060 - ústredňa
  035/6406 801 - vedúca školskej jedálne
  035/6406 803 - kabinet informatiky

  fax: 035/6420 404

Fotogaléria