• Boli odvážni a darovali krv

• Stalo sa už tradíciou, že sa naši gymnazisti zúčastňujú Študentskej kvapky krvi, jednej z kampaní Slovenského Červeného kríža. A ako hovorí názov kampane „ BUĎ ODVÁŽNY A DARUJ KRV“, tí najodvážnejší žiaci, pedagogickí aj nepedagogickí zamestnanci sa dňa 14. 10. 2019 stretli v priestoroch budovy Národnej transfúznej služby v Nových Zámkoch, aby darovali tú najvzácnejšiu tekutinu - krv tým, ktorí to najviac potrebujú. Viac ako 20 darcov urobilo dobrý skutok a mnohí prekonali aj vlastný strach a  obavy z neznámeho. Tomu mala dopomôcť aj návšteva zamestnancov NTS v Nových Zámkoch, ktorí ešte pred kampaňou navštívili našu školu a žiakom 3. ročníka a septimy poskytli dôležité informácie o dobrovoľnom darcovstve krvi a hlavne motivovali k tomuto humánnemu činu.

• Návšteva divadelnej hry Drotár

• 23. októbra sme my, tercia A navštívili Nitru. Divadlo Andreja Bagara nám ponúklo hru J. Palárika - Drotár v réžii Brutovského. Hru sme si so záujmom pozreli. Síce bola situovaná do 19. storočia, ale mnohé myšlienky z nej sú aktuálne aj dnes. Uvedomili sme si ich na besede s hercami, ktorá sa uskutočnila priamo vo veľkej sále hneď po predstavení. Ďakujeme za pekný kultúrny zážitok.

• Aktivity mládežníkov SČK

• Mládež SČK na našom gymnáziu aj v školskom roku 2019/2020 pokračuje v aktivitách v súvislosti so 100.  výročím vzniku Československého Červeného kríža v roku 1919. Dňa 10. 9. 2019 v Knižnici Antona Bernoláka sa uskutočnila vernisáž výstavy fotografií činnosti Mládeže SČK, ktorá sa stretla s pozitívnym ohlasom. V priestoroch knižnice prebehli aj nábory nových členov do Skupiny Mládeže SČK, ktorých sa zúčastnili žiaci 1. ročníka  a prímy. Výstava bola zavŕšená besedou, na ktorú prijali pozvanie bývalí prezidenti Mládeže SČK- Marcel Štefánik a Viktória Šutová, ktorí tiež študovali na našom gymnáziu. Toto milé stretnutie, ktoré sa nieslo v priateľskej atmosfére, motivovalo našich mládežníkov do ďalšej práce.

• Robotické zvery a ich výskyt (... na Gymnáziu v Nových Zámkoch)

• Už niekoľko rokov Gymnázium Nové Zámky úspešne reprezentuje Nitriansky samosprávny kraj na svetových podujatiach v oblasti robotiky. Vždy je to spojené s jeho významnou podporou a naši študenti sa mu chceli poďakovať účasťou na jeho „domácich“ podujatiach. Tak sme sa – tak trocha omylom – ocitli na akcii, ktorá je mimo nášho doterajšieho záujmu  - Prehliadke vedecko-technických prác .

Festival vedy a techniky AMAVET  je celoštátnou súťažnou prehliadkou vedecko-technických projektov žiakov základných a stredných škôl, ktorí prezentujú svoju bádateľskú činnosť. Ich projekty hodnotí odborná komisia zložená z vedcov či vysokoškolských pedagógov.

Celoštátnemu finále predchádzajú krajské kolá v mestách Bratislava (Bratislavský a Trnavský kraj), Nitra, Partizánske (Trenčiansky kraj), Banská Bystrica, Žilina a Košice alebo Prešov (Košický a Prešovský kraj).

Víťazi krajských kôl FVAT postupujú do celoštátneho finále, ktoré sa uskutoční v Bratislave. Počas neho súťažia o množstvo vecných cien a postup na svetové a národné vedecko-technické súťaže a festivaly.

Festival pomáha žiakom naplniť ich predstavy, pretože sú presvedčení, že podporovať rozvoj vzdelávania a záujem o vedu pomôže rozvoju vedomostnej spoločnosti. Študenti majú možnosť prezentovať svoje vedecké projekty v širokej škále odborov – od Biológie, Chémie ... až po Matematiku či Medicínu.

V tomto školskom roku sa –dňa 18.októbra 2019 v Nitre - zišlo viac ako 25 súťažných projektov. Naše gymnázium reprezentovali dva projekty.
            V kategórii Mechanika a Elektronika – Norbert Széll, Roman Višňovský, Štefan Čomor a  Michal Tuchyňa z triedy Kvarta A so svojimi robotickými klokanmi.
            V kategórii Informatika a počítačové inžinierstvo – Lucia Makaiová, Kristián Haris z Oktávy A a Johanka Vrzáková z 3.C so svojim robotickým chameleónom Balthazarom.
            Naši študenti vo svojich projektoch prezentovali a obhajovali svoje postupy pri riešení prekážok, ktoré museli prekonať pri stavbe svojich robotov.

Pri klokanoch to bol kompletný vývoj mechanického systému robota, aby bol schopný imitovať reálny pohyb. Následne na to navrhli, vytvorili a otestovali elektronický systém riadenia a ovládania robota - od zostrojenia mikropočítača až po ovládanie pomocou mobilnej aplikácie.
            Projekt robotického chameleóna Balthazara v sebe zahŕňa najmodernejšie prvky robotiky a informatiky. Neurovedy – snímanie mozgovej činnosti s následným ovládaním robota, Facetrackingu – rozpoznávania tváre v reálnom prostredí či Human-Robot interaction – interakcia medzi robotom a človekom.

Ak k uvedeným realizáciám prirátame prezentačné schopnosti našich študentov a skvelé vystupovanie pred odbornou porotou, potom sú z toho

3.miesto pre projekt Robotickí klokani a 1.miesto pre Robotického chameleóna.

Úspech je o to väčší, že tie umiestnenia sú absolútne, čiže spomedzi všetkých súťažiacich projektov.

Veľmi pekne ďakujeme za reprezentáciu školy.

• Imatrikulácie prímanov 2019

• Tercia s radosťou pripravovala na 4. októbra imatrikulačnú slávnosť pre najmladších žiakov nášho gymnázia. Nálada bola výborná, v telocvični vládlo napätie, očakávanie a smiech. Imatrikulačný program sme ukončili spoločným tancom.

• Historická exkurzia

• Dňa 2. októbra 2019 sa zúčastnili žiaci 3. ročníka a sexty historickej exkurzie v Ostrihome, ktorá bola spojená s prehliadkou Katedrály Panny Márie a sv. Štefana. V Pohronskom Ruskove si prezreli zbierku vystavených exponátov z druhej svetovej vojny v miestnom vojensko-historickom múzeu. Prehliadka bola spojená so zaujímavým odborným výkladom.