• Jazykový pobyt v Bath, Veľká Británia

        •  

           


           

          Jazykový pobyt v Bath, Veľká Británia

           

          V dňoch 19.-25. februára 2011 sa 44 študentov nášho gymnázia pod vedením p.p. Luzsiczovej, Slanej a Miklovicsovej,  zúčastnilo  jazykového pobytu v Bath, Veľká Británia.

          Počas pobytu sme pod vedením britských lektorov denne venovali  4 vyučovacie hodiny zdokonalovaniu našej angličtiny, a poobede sme navštívili  mnoho zaujímavých miest na juhozápade Anglicka.

          Hneď po príchode sme sa zoznámili s mestom Bath, ktorí sa stalo našim „sídlom“ na 5 dní.

          Mesto je vybudované okolo prírodných horúcich prameňov. Prvá doložená zmienka o meste pochádza z doby vlády Rimanov, keď sa spomínajú rímske kúpele, hoci sa predpokladá, že bolo založené skôr. Archeologické nálezy dokazujú, že rímske kúpele boli postavené na mieste, kde sa nachádzala keltská svätyňa zasvätená bohyni Sulis.Voda z prameňov sa využívala na liečbu rôzných neduhov. Od alžbetínskeho do georgianskeho obdobia to bolo výletné miesto bohatých. Výsledkom tejto popularity bola výstavba mnohých   zaujímavých stavieb, z ktorých najznámejšia je Royal Crescent. Jednou z dominánt mesta je Bathske opátstvo. Hoci jeho budova vyzerá starobylo, je v porovnaní s inými britskými opátstvami a katedrálami relativne nová. Pôvodne normanský kostol bol rekonštruovaný v gotickom slohu v prvej polovici 16. storočia.Mesto má v súčasnosti viac než 90 000 obyvateľov.

          Bath - fotoalbum

           

          Glastonbury

          Popoludnie nášho druhého dňa v Anglicku sme strávili v nádherne zelenom mestečku Glastonbury, kde sme prišli najmä za pútavou históriou. Už pri vchode do areálu opátstva nás vítala žiarivá zelená tráva, stromy a množstvo drobných snežienok. Milá anglická sprievodkyňa nám najprv ukázala strom, The Glastonbury Thorn Tree, ktorý kvitne každý rok na Vianoce a Veľkú Noc a pokladá sa za jeden zo znakov anglického kresťanstva. Mali sme možnosť prejsť sa pri hrobke kráľa Artuša, ako i v ruinách kedysi majestátnej katedrály. Podľa pani sprievodkyne patrila k tým menším, nám sa ale rozhodne zdala obrovská. Naše ďalšie kroky viedli ku kuchyni, kde v trinástom storočí piekli mnísi chlieb, či ryby, pretože mäso jesť nemohli. Podľa ich zaujímavej teórie sa však za rybu pokladalo všetko, čo vedelo plávať, a tak nebolo výnimkou, keď sa im na stole objavil pečený bobor. Glastonbury má rozhodne svoj osobitý magický ráz a považuje sa za kolísku anglického kresťanstva.

          Glastonbury - fotoalbum

           

          Wells

          Cestou späť do Bath sme sa zastavili v mestečku Wells, ktoré má tiež nádhernú katedrálu a narodila sa tu významná britská športovkyňa – Mary Denise Rand Bignal . V roku 1964 skočila 6,76 m na letných olympijských hrách v Tokyu a vytvorila svetový rekord. Dĺžka jej skoku je zaujímavým spôsobom zobrazená na chodníku, takže každý si môže pozrieť, koľko vlastne takých takmer 7 metrov je!

          Wells - fotoalbum

           

          Stonehenge

          Tretí deň patril návšteve megalitickej stavby z mladšej doby kamennej v grófstve Witshire -Stonehenge.

          Každý z nás vie niečo o kameňoch a určite každý počul aj o Stonehenge.

          Táto stavba je záhadou už dlhé storočia. Pozostáva z priekopy, ktorá je obkolesená štruktúrou z kamenných blokov, ktoré sú opäť obkolesené viacerými kruhmi pozostávajúcimi z kameňov. Oba kamenné kruhy sú pritom vonkajším kruhom z kamenných pilierov, na ktorých sú položené ďalšie kamene ako trámy.

          Do teraz sme mohli len snívať o tom, že niečo takéto úžasné uvidíme na vlastné oči.

          Už od rána sme v škole počúvali o záhadách a príbehoch, ktoré sú spojené s touto stavbou. A poobede to konečne prišlo! S údivom na tvári sme prilepení na okne autobusu z diaľky pozorovaliStonehenge. Hneď nás privítal obrovský plagát s fotografiami a preplnené parkovisko s návštevníkmi, ktorí milujú záhady a históriu. Každý sme si vzali malý telefón, ktorý nám v angličtine priblížil vznik Stonehenge. Hodinu sme chodili okolo obrovských kameňov a fotili sme sa s nimi. Z každej strany jedna fotografia. Po prehliadke sme zavítali aj do obchodu so suvenírmi, kde sme si našli darčeky pre celú rodinu. Medzi najlepšie kúsky v tomto obchodíku nepochybne patria sošky zo zlata v tvare Stonehenge. Aj po návšteve nás, múdrych gymnazistov, zostali záhady okolo Stonehenge  nevyriešené, takže keď tam raz zavítate, máte šancu byť najznámejším človekom celej planéty.

          Stonehenge - fotoalbum

           

          Salisbury

          Cestou do Bath sme sa zastavili v Salisbury. Počas prechádzky centrom sme mohli vidieť krásy tohto čarovného miesta. Po chvíli sa pred nami zjavila nádherná katedrála, ktorá sa môže pýšiť najvyššou kostolnou vežou vo Veľkej Británii, a to 123 m. Len čo sme vstúpili, pocítili sme históriu, ktorá z nej srší. V útrobách sme mohli vidieť významný stredoveký dokument - Magna charta libertatum. V katedrále sme tiež mohli vidieť najstaršie stredoveké funkčné hodiny na svete z roku 1386. So zatajeným dychom sme počúvali generálku spevokolu v dobových kostýmoch. Na záver teda môžeme povedať, že Salisbury so svojou katedrálou určite patrí k miestam, na ktoré tak ľahko nezabudneme.

          Salisbury - fotoalbum

           

          Bristol

          Predposledný deň patril Bristolu a parníku SS Great Britain. Postavil ju slávny staviteľ ľodí Isambard Kingdom Brunel. Loď bola viackrát obnovená a niekoľkokrát oboplávala zemeguľu. Mohli sme sa pozrieť aj do jej útrob, kde prevážali tovar a zvieratá, ale aj pod „hladinu“ a pozrieť si turbíny a zakotvenie. Krásna bola lodná jedáleň s prestretým stolom a kajuty s figurínami, ktoré znázorňovali nielen cestujúcich, ale aj ľudí, ktorí poskytovali služby – lekárov, holičov apod. SS Great Britain je vraj jedným z najstrašidelnejších miest v Anglicku. Nám sa našťastie pri jej obhliadke nič strašidelné nestalo–len sme sa na chvíľu ocitli v minulosti. Pocit prechádzky minulosťou zintenzívnili ajspomínané figuríny, ktoré nás vyľakali, ale aj pobavili....

          Večer sme sa vrhli na nákupy v Bristole a využili posledné akcie.

          Bristol - fotoalbum

           

          Londýn

          A náš posledný deň patril celodennému výletu do Londýna. Prehliadku Londýna sme začali pri Westminsterskom opátstve, kde sa konajú korunovácie, svadby a iné významné udalosti anglických kráľov, mnoho z nich je tu i pochovaných. Väčší záujem vzbudila informácia, že o niekoľko  mesiacov sa tu bude konať svadba princa Wiliama a jeho snúbenice Kate.

          Cestou k Houses of Parliament sme videli jednu z najznámejších londýnskych pamiatok,vežu  Big Ben, hoci tak sa volá len zvon vo vnútri veže, ktorý odbíja krátko každú štvrť hodinu a dlho každú celú hodinu. Hlas zvonu je známy aj z vysielenia BBC.

          Pred sídlom anglického parlamentu, ktorý leží na brehu rieky Temža, bolo veľmi rušno. V paláci sídli Snemovňa lordov a Dolná snemovňa, kam má kráľovná zakázaný vstup. Dnu sme sa však nepozreli, pretože najskôr by sme sa museli objednať minimálne 3 mesiace dopredu a absolvovať mnoho bezpečnostných kontrol.

          Pokračovali sme do Buckinghamského paláca.

          Buckinghamský palác je sídlo britskej kráľovskej rodiny v Londýne. Vznikol v roku 1702 ako mestské sídlo vojvodu z Buckinghamu. Počas celého roka tu môžeme uvidieť striedanie stráží, polhodinový ceremoniál, pri ktorom kráľovnine stráže pochodujú na príslušnú pochodovú hudbu od St. James Parku. Aj my sme zazreli konské stráže, ktoré  sa presúvali do kasární. A jedna z nás zazrela v aute aj princa Charlesa –žiaľ foto sme nestihli). V St.James parku kvitli jarné kvety ( unás na Slovensku práve snežilo!) a pobehovali veveričky.

          Potom sme sa presunuli k Trafalgar Square.

          Patrí medzi najveľkolepejšie diela v Londýne. Centrálny bod námestia je Nelson´s Column – Nelsonov stĺp, vysoký 50 metrov. Bol postavený v rokoch 1840 až 1843 na pamiatku admirála Nelsona, ktorý padol roku 1805 v bitke pri Trafalgare. Obsahuje Nelsonovu sochu stojacu na vrchole vysokého žulového stĺpa. Návrh tohto pamätníka vytvoril v roku 1838 architekt William Railton. Socha je obrátená na juh smerom k Westminsterskému palácu. Podstavec stĺpa je dekorovaný štyrmi bronzovými plastikami, ktoré zobrazujú štyri veľké Nelsonové víťazstva Okrem toho sú na námestí adve fontány, kráľovnin obľúbený kostol St. Martin´s, víťazná Nelsonova loď, vtipne umiestnená v obrovskej fľaši  a National Gallery s dielami majstrov ako sú Leonardo Da Vinci, Boticelli, Picasso a Michelangelo.

          Pokračovali sme smerom k Piccadilly.

          Piccadillyje dôležitá ulica v londýnskom obvode Westminster vedúca zo západu od Hyde Parku až

           k Piccadilly Circus. Piccadilly je jednou z hlavných mestských tried. Prvý krát spomína v roku 1626 ako Piccadilly Hall, nazvaná podľa domu patriacemu krajčírovi Robertovi Bakerovi. Baker predával rôzne druhy límcov a golierov, ktoré sa označovali názvom „piccadill“.Od roku 1743 sa však opäť začal používať pomenovanie Piccadilly.

          Po obnove monarchie v roku 1660 sa v oblasti Piccadilly a na sever od nej začala rozvíjať stavebná aktivita a z obvodu sa začala stávať módna štvrť. Obľúbeným miestom stretnutí je socha Erosa.

          Svoju návštevu Londýna sme ukončili v Britskom múzeu, kde si každý mohol pozrieť z histórie to, čo ho najviac zaujímalo .Britské múzeum obsahuje zbierky s viac ako siedmimi miliónmi predmetov zo všetkých kontinentov dokumentujúce históriu ľudstva od začiatku až po súčasnosť.Medzi najzaujímavejšie atrakcie určite patrí Rossettská doska, Elgin Marbles – mramorové sochy a plastiky z aténskeho Partenónu, egyptské múmie, bronzové sochy z kráľovského paláca v Beninu, socha Moai z Veľkonočných ostrovov a mnoho iných.

          Pred odchodom domov sme sa osviežili pouličným umením v Covent Garden.

          Londýn - fotoalbum

           

          Hoci cesta domov nebola krátka, naše dojmy z Británie nám tých niekoľko hodín cesty určite vynahradia.

           

          Študenti  z 1.A, 1.C, 2.D, 3.A, 3.B, kvarty A, kvinty A, sexty A a p.p. Luzsiczová, Slaná, Miklovicsová.

    • Kontakty

      • Gymnázium Nové Zámky
      • 035/6420 403 - riaditeľ školy [Milan Holota] 035/6401 977, 0950751193 - zástupca riaditeľa školy [PhDr. Gabriel Kovács] gabriel.kovacs@gymnz.sk 035/6406 800 - školský koordinátor vo výchove a vzdelávaní [PaedDr. Ildikó Luzsiczová] ildiko.luzsiczova@gymnz.sk 035/6400 086 - vedúca ekonomického oddelenia [Ing. Viera Simičová] viera.simicova@gymnz.sk 035/6420 404 - sekretariát 035/6406 804 - zborovňa 035/6406 803 - kabinet informatiky 035/6400 060 - ústredňa 035/6406 801 - vedúca školskej jedálne
      • M. R. Štefánika 16 940 61 Nové Zámky Slovakia
      • 160288
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje