• Olympiáda ľudských práv

        • Emma Tóthová (2. B) postupuje do celoštátneho kola Olympiády ľudských práv

          Dňa 8. februára 2024 sa na Gymnáziu vo Vrábľoch uskutočnilo Krajské kolo Olympiády ľudských práv. V krajskom kole súťažilo 30 študentov z celého Nitrianskeho kraja. Prvou časťou súťaže bol vedomostný test z ľudskoprávnej oblasti, aktuálnej situácie, či z histórie ľudských práv. Druhú časť súťaže predstavovala ústna časť, do ktorej postúpili študenti s najlepšími výsledkami z písomnej časti. Medzi nimi aj naša Emma.
          Emma sa v silnej konkurencii nestratila a umiestnila sa na nádhernom 4. mieste. Toto skvelé umiestnenie znamená, že Emma postúpila do celoštátneho kola, ktoré sa uskutoční 16. – 18. apríla 2024 v Omšenie.
          Emme k postupu blahoželáme, tešíme sa spolu s ňou a prajeme veľa úspechov v národnom finále!

          fotoalbum

           

          Školské kolo Olympiády ľudských práv

          Dňa 30. 11. 2023 sa uskutočnilo školské kolo Olympiády ľudských práv. Cieľom Olympiády ľudských práv je prispieť k ľudskoprávnemu vzdelávaniu, vzdelávaniu k demokratickému občianstvu, celkovej kultivácii poznatkov a postojov študujúcej mládeže a tým k posilňovaniu základných pilierov demokracie. Do súťaže sa zapojilo 11 žiakov. Ich úlohou bolo zvládnuť náročný písomný test a potom tí najlepší postúpili do ústnej časti, v ktorej riešili dve modelové situácie.
          Do školského kola sa zapojili Barbora Turzová (sekunda A), Sofia Vetterová (kvinta A), Natália Töröková (kvinta A), Michal Koleják (kvinta A), Ema Botková (2.A),Valentína Dobročániová (2. A), Alexandra Haršányiová (2. A), Lucia Széplakyová (2. A), Gréta Harcsová (2. B), Emma Tóthová (2. B) a Samuel Laho (1. A). V silnej konkurencii súťažiacich sa presadili Lucia Széplakyová, ktorá sa umiestnila na 3. mieste, Michal Koleják, ktorý skončil na 2. mieste a Emma Tóthová, ktorá sa stala víťazkou školského kola a vo februári bude našu školu reprezentovať na krajskom kole.
          Emme k víťazstvu blahoželáme a držíme palce v krajskom kole!

           

          Bodo na 5. mieste a Romanka úspešnou riešiteľkou na celoštátnom kole Olympiády ľudských práv

          V dňoch 7. – 8. apríla sa uskutočnilo celoštátne kolo Olympiády ľudských práv. Do celoštátneho kola postupuje 8 najlepších študentov z každého kraja. Našu školu v nej reprezentovali Bodo Noah Schulz (septima A) a Romana Kondéová (2. A).
          Podmienkou účasti v celoštátnom kole je vypracovanie písomnej práce – úvahy na jednu z tém, ktorú navrhnú jej garanti. Témy úvah boli zverejnené v deň konania krajských kôl (10. 2. 2022) a študenti mali pár dní na jej vypracovanie a odovzdanie. Úvaha musí byť originálnym dielom autora/autorky.
          Bodo Noah Schulz si vybral tému úvahy v anglickom jazyku “
          Since the beginning of the COVID-19 pandemic, online platforms have become increasingly important spaces of public life and discourse. How can the application of human rights to online activities ensure that online platforms are accessible for everyone and stop the spread of online misinformation and harassment?„ (Od začiatku pandémie COVID-19 sa online platformy stávajú
          čoraz dôležitejším priestorom verejného života a diskurzu. Ako môže uplatňovanie ľudských práv v rámci online aktivít zabezpečiť, aby boli online platformy prístupné pre každého
          človeka a zároveň zastaviť šírenie online dezinformácií a obťažovania?). Garantom témy bola Informačná služba OSN Viedeň / UNIS Vienna.
          Romana si vybrala úvahu na tému „Odstraňovanie bariér ako cesta k rešpektu k ľudskej
          dôstojnosti.“, ktorej garantom bola Prof. JUDr. Mária Patakyová, PhD., verejná ochrankyňa
          práv.
          Prvý deň súťaže súťažiaci riešili rôzne modelové prípady. V ten istý deň boli zverejnené mená 12 najlepších študentov postupujúcich do finálového kola, ktoré sa uskutočnilo 8. apríla.
          Do bodového hodnotenia sa započítali body z úvahy a riešenie modelových prípadov.
          Do najlepšej dvanástky postúpil aj Bodo. Predsedom finálovej poroty bol JUDr. Michal Davala, Ph.D., LL.M. a členmi poroty boli prof. PhDr. Silvia Miháliková, PhD., Dagmar Kusá, PhD., PhDr. Peter Guráň, PhD. a Max Steuer, M.A., LL.M., PhD..
          Bodo sa umiestnil na celkovom 5. mieste a zároveň získal 2. miesto Unis Vienna za úvahu na tému Ako bojovať proti dezinformáciám.
          Romanka zbierala skúsenosti, a hoci sa nedostala medzi dvanástku najlepších finalistov, dosiahla vynikajúci výsledok a v konkurencii najlepších ochrancov ľudských práv na Slovensku skončila v prvej polovici súťažiacich.
          Bodovi a Romanke k vynikajúcemu výsledku blahoželáme.



          Romana a Bodo postupujú do celoštátneho kola Olympiády ľudských práv

          Vo štvrtok, 10. februára 2022, sa uskutočnilo krajské kolo Olympiády ľudských práv. Vzhľadom na pandemickú situáciu sa súťaž uskutočnila online. Našu školu reprezentovali Romana Kondéová z 2. A a Bodo Noah Schulz zo septimy A.
          Krajské kolo pozostávalo z dvoch častí. Prvú časť tvoril písomný test. Po absolvovaní testu, prvých 15 najlepších študentov postúpilo do ústnej časti. Medzi nimi aj Romana a Bodo.
          Druhá časť sa uskutočnila cez aplikáciu Zoom, kde študenti pred odbornou komisiou ústne odpovedali na jednu z vylosovaných otázok.
          Romana si vylosovala Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím. Jej úlohou bolo uviesť, aké opatrenia zo strany štátu, prevádzkovateľov verejných zariadení a inštitúcií sú
          potrebné, aby zdravotne znevýhodnené osoby mohli vo svojom živote rovnocenne a dôstojne
          realizovať svoje ľudské práva: občianske, politické, hospodárske, sociálne a kultúrne. Romana sa vo svojej odpovedi zamerala na osoby s pohybovým, zrakovým, sluchovým a mentálnym znevýhodnením na Slovensku a špecifikovala pokrok alebo naopak, deficit a navrhla aj potrebné opatrenia.
          Bodo si vylosoval úlohu, v ktorej musel opísať dokument OSN, Agendu 2030, pre udržateľný rozvoj. Jeho úlohou bolo vysvetliť v čom spočíva právo na priaznivé životné prostredie. Ako sa odlišuje toto tzv. právo tretej generácie, od „klasických“ občianskych a politických práv. Vo svojej odpovedi opísal príklady porušovania práva na priaznivé životné prostredie a ich závažnosť. Veľkú pozornosť venoval právu na vodu a na čo sa zameriava SR pri implementácii Agendy 2030.
          Romane a Bodovi srdečne blahoželáme a prajeme veľa úspechov v celoštátnom kole.


          Bodo Noah Schulz postupuje na celoštátne kolo Olympiády ľudských práv

          Dňa 6. februára 2020 sa na Gymnáziu vo Vrábľoch uskutočnilo krajské kolo Olympiády ľudských práv. Našu školu úspešne reprezentoval Bodo Noah Schulz z kvinty A a postupuje na Celoštátne kolo, ktoré sa uskutoční v dňoch 6. – 8. apríla v Omšenie. Úspech je o to cennejší, že Bodo je len žiakom kvinty a na celoštátnom kole bude patriť k najmladším účastníkom. Bodovi blahoželáme a prajeme veľa úspechov na celoštátnom kole!

          fotoalbum


          Šimon Vykoukal ôsmy na celoštátnom kole Olympiády ľudských práv

          V dňoch 10. – 12. 4. 2019 sa v Inštitúte vzdelávania Ministerstva spravodlivosti SR v Omšenie konalo celoštátne kolo Olympiády ľudských práv. Súťažilo v ňom 61 študentov z celého Slovenska. V tomto školskom roku sa konal už 21. ročník Olympiády ľudských práv. Je to najprestížnejšia celoštátna súťaž študentov stredných škôl v oblasti presadzovania ľudských práv a budovania právneho vedomia mladých ľudí. Nosnou témou tohto ročníka bolo „30. výročie Nežnej revolúcie“. Tohtoročné finále bolo venované pamiatke prof. PhDr. Miroslava Kusého, CSc., ktorý stál pri zrode tejto súťaže.
          Hosťami celoštátneho kola boli PhDr. Jolana Kusá, prof. PhDr. Soňa Szomolányi, CSc., Doc. PhDr. M. Bútora (bývalý veľvyslanec SR v USA) a Ladislav Snopko (bývalý minister kultúry).
          Celoštátne kolo pozostáva z 2 častí - prvou je riešenie modelových prípadov z ľudskoprávnej oblasti, druhou je obhajoba úvahy na zvolenú tému. Šimon si vybral tému úvahy s názvom „Potrebuje moja generácia nový November?“, ktorej garantom bol UNESCO Chair for Human Rights Education na Univerzite Komenského v Bratislave.
          Študenti súťažia v 4 porotách, z ktorých traja najlepší študenti postupujú do veľkého finále. Do veľkého finále postupuje 12 najlepších študentov, je to tzv. prezentácia pred finálovou porotou. Úlohou súťažiacich je riešiť úlohy týkajúce sa aktuálnej situácie dodržiavania i porušovania ľudských práv vo svete. Do veľkého finále postúpil aj Šimon a v silnej konkurencii obsadil 8. miesto.
          Predsedníčkou finálovej poroty bola prof. JUDr. Mária Patakyová, PhD., verejná ochrankyňa práv. Členmi finálovej poroty boli aj prof. PhDr. Ľudmila Malíková PhD. (Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave), prof. PhDr. Silvia Miháliková, PhD. (Sociologický ústav SAV), Mgr. Dagmar Kusá. PhD. (BISLA), PhDr. Kálmán Petőcz (Helsinský výbor pre ľudské práva na Slovensku, Rada vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť), JUDr. Stanislav Gaňa, PhD. (Kancelária prezidenta Slovenskej republiky), PhDr. Peter Guráň PhD. (Trnavská univerzita, Výbor OSN pre práva dieťaťa, Helsinský výbor pre ľudské práva na Slovensku), a JUDr. Michal Davala, PhD., LL. M (OLYMP, Helsinský výbor pre ľudské práva na Slovensku).
          Na podujatí sa zúčastnili štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti SR Mgr. Edita Pfundtner, štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Mgr. Peter Krajňák a Martin Nesirky, riaditeľ Informačnej kancelárie OSN vo Viedni.
          Predsedníčkou celoštátnej komisie OĽP je PhDr. Dagmar Horná, PhD. (FiF UK Bratislava).
          Našu školu reprezentovala aj naša bývalá študentka a úspešná riešiteľka OĽP, Kristína Ježová, ktorá bola členkou organizačného tímu celoštátneho kola OĽP.
          Šimona Vykoukala na súťaž pripravovala Mgr. Miriam Krásna.

          fotoalbum
           



          Šimon Vykoukal na celoštátnom kole Olympiády ľudských práv

          Študent kvinty A, Šimon Vykoukal, po 6. mieste  na Krajskom kole Olympiády ľudských práv, ktoré sa konalo na Gymnáziu vo Vrábľoch, postúpil na celoštátne kolo.
          Celoštátne kolo sa uskutočnilo v dňoch 11. 4 – 13. 4. 2018 v Omšenie. Jeho účasť bola úspešná, výborne reprezentoval našu školu a obsadil 13. miesto.

          fotoalbum
           



          V tomto školskom roku sa konal už 19. ročník Olympiády ľudských práv. Je to najprestížnejšia celoštátna súťaž študentov gymnázií, stredných škôl a odborných učilíšť v oblasti presadzovania ľudských práv a budovania právneho vedomia mladých ľudí. Nosnou témou tohto ročníka bola „Sloboda myslenia, svedomia, prejavu a vyznania v kontexte demokratického občianstva“. Našu školu v tomto a minulom ročníku reprezentovala študentka Kristína Ježová. V minulom školskom roku v krajskom kole obsadila 2. miesto a postúpila do celoštátneho kola. V tomto školskom roku v krajskom kole obsadila tiež 2. miesto a postúpila do celoštátneho kola. Tu skončila na vynikajúcom 3. mieste a zároveň získala 2. miesto - cenu denníka Pravda za úvahu na tému Internet/sloboda prejavu/zodpovednosť.
          Jej esej bude publikovaná v denníku Pravda v najbližšom čase. Link na esej pridáme po jej publikovaní.
          Celoštátne kolo sa konalo v dňoch 5. - 7. apríla v Modre Harmónii za účasti významných hostí, ako napríklad Martin Nesirky (Informačná služba OSN, Viedeň), Miroslav Kusý (slovenský politológ, filozof a univerzitný profesor, signatár Charty 77), František Mikloško (slovenský politik a bývalý poslanec NRSR), Ondrej Prostredník (docent Evanjelickej bohosloveckej fakulty UK), Zuzana Števulová (riaditeľka Ligy pre ľudské práva, nositeľka ceny International Women of Courage), Monika Vrzgulová (riaditeľka Dokumentačného strediska holokaustu) a mnoho ďalších.
          Celoštátne kolo pozostáva z 2 častí - prvou je riešenie modelových prípadov, druhou je obhajoba eseje na zvolenú tému. Do Veľkého finále postupuje 12 najlepších študentov, je to tzv. prezentácia pred finálovou porotou. Členmi finálovej poroty v tomto ročníku boli PhDr. Kálmán Petőcz (Helsinský výbor pre ľudské práva na Slovensku, Rada vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť), prof. PhDr. Ľudmila Malíková PhD. (Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave), prof. PhDr. Silvia Miháliková, PhD. (Sociologický ústav SAV), PhDr. Peter Guráň PhD. (Trnavská univerzita, Výbor OSN pre práva dieťaťa, Helsinský výbor pre ľudské práva na Slovensku) a Doc. Erik Láštic, PhD. (UK Bratislava, UNESCO Chair for Human Rights Education).
          Na samotnom finálovom kole súťaže sa zúčastnili ministerka spravodlivosti Doc. JUDr. Lucia Žitňanská, PhD., verejná ochrankyňa práv Prof. JUDr. Mária Patakyová, PhD., zástupcovia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, zástupcovia Kancelárie prezidenta SR i mnoho ďalších hostí.
          Predsedníčkou celoštátnej komisie OĽP je PhDr. Dagmar Horná, PhD. (FiF UK Bratislava).
          Kristínu Ježovú pripravovala Mgr. Miriam Krásna.


          Kristína Ježová
          Doc. JUDr. Lucia Žitňanská, PhD., podpredsedníčka vlády a ministerka spravodlivosti Slovenskej republiky
          Prof. JUDr. Mária Patakyová, PhD., verejná ochrankyňa práv
          Mgr. Miriam Krásna

          fotoalbum

          článok v denníku Pravda zo dňa 7. apríla 2017
          esej publikovaná v denníku Pravda dňa 29. apríla 2017

    • Kontakty

      • Gymnázium Nové Zámky
      • 035/6420 403 - riaditeľ školy [Milan Holota] 035/6401 977, 0950751193 - zástupca riaditeľa školy [PhDr. Gabriel Kovács] gabriel.kovacs@gymnz.sk 035/6406 800 - školský koordinátor vo výchove a vzdelávaní [PaedDr. Ildikó Luzsiczová] ildiko.luzsiczova@gymnz.sk 035/6400 086 - vedúca ekonomického oddelenia [Ing. Viera Simičová] viera.simicova@gymnz.sk 035/6420 404 - sekretariát 035/6406 804 - zborovňa 035/6406 803 - kabinet informatiky 035/6400 060 - ústredňa 035/6406 801 - vedúca školskej jedálne
      • M. R. Štefánika 16 940 61 Nové Zámky Slovakia
      • 160288
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje